Volgens de salarissnapshot van Werkzoeken.nl van 12 oktober 2026 verdient een loodgieter in loondienst gemiddeld €2.960 bruto per maand, op basis van een werkweek van 40 uur. Dat is een indicatie van één platform, geen officieel gemiddelde en geen telling over heel 2026. Wat je zelf verdient, hangt af van je functie en je contract.
Wat is het gemiddelde salaris van een loodgieter in Nederland in 2026?
Het cijfer van Werkzoeken.nl komt uit 10.310 salarisgegevens. Hoe die zijn verzameld en gewogen, vermeldt het platform niet. Indeed komt op €3.173 basissalaris per maand, gebaseerd op ongeveer 8,2 duizend vacatures uit de afgelopen 36 maanden. Dat is geadverteerd loon en geen uitbetaald loon. De twee getallen vormen geen onder- en bovengrens van een salarisrange. Een officieel gemiddelde voor alleen loodgieters in 2026 hebben we niet gevonden. Het CBS meet weer iets anders: een landelijke mediaan over alle beroepen.
| Bron | Soort cijfer | Uurbasis | Update / periode | Beperking |
| Werkzoeken.nl | Gemiddeld bruto maandsalaris: €2.960 (10.310 salarissen) | 40 uur per week | Bijgewerkt op 12 oktober 2026; waarnemingsperiode niet beschikbaar | Verzameling, weging en omgang met vakantiegeld zijn niet bekend |
| Indeed | Geschat basissalaris per maand: €3.173 (circa 8,2 duizend vacatures) | niet beschikbaar | Bijgewerkt op 21 september 2026; vacatures van de afgelopen 36 maanden | Geadverteerd loon; bruto-status en uren niet vastgesteld |
Bron: Werkzoeken.nl en Indeed, salarissnapshots. Eenheid: euro per maand. Periode: zie kolom Update / periode.

Wat verdient een loodgieter per maand?
Een maandsalaris zegt pas iets als je weet voor hoeveel uur het geldt. Het cijfer van Werkzoeken.nl hoort bij 40 uur per week, terwijl de cao uitgaat van gemiddeld 38 uur, en niet elke werkgever hanteert dezelfde basis. Check bij een aanbod daarom drie dingen: gaat het om een kalendermaand of een periode van vier weken, staan vakantiegeld, overwerk en toeslagen erin of apart, en is het bedrag bruto of netto?
Wat verdient een loodgieter per jaar?
Bij een ongewijzigd maandsalaris van €2.960 bruto kom je op €35.520 per jaar (12 × €2.960). Is dat basissalaris zonder vakantiegeld en komt er 8% vakantiegeld bij, dan is dat €2.841,60 extra en in totaal €38.361,60. Dat is een rekenvoorbeeld en geen gemeten jaarinkomen. Het platform meldt niet of vakantiegeld is meegeteld, en loonsverhogingen, bonussen, overwerk en pensioen zitten er niet in. Vermenigvuldig een betaling van vier weken ook nooit met twaalf.
| Onderdeel | Formule | Bruto jaarresultaat | Aanname |
| Basisjaarsalaris (berekend) | €2.960 × 12 | €35.520 | Twaalf gelijke maandbedragen, 40 uur per week |
| Vakantiegeld (berekend, voorwaardelijk) | €35.520 × 0,08 | €2.841,60 | Alleen als het maandbedrag exclusief vakantiegeld is en 8% van toepassing is |
| Basis plus vakantiegeld (berekend, voorwaardelijk) | €35.520 + €2.841,60 | €38.361,60 | Zonder bonus, overwerk, loonsverhoging of pensioen |
Bron: eigen berekening op basis van Werkzoeken.nl (12 oktober 2026); vakantiegeldpercentage als illustratie, zie Rijksoverheid. Eenheid: euro per jaar, bruto. Alle rijen zijn berekend, niet waargenomen.
Wat verdient een loodgieter per uur in loondienst?
Met dezelfde basis van 40 uur per week is €2.960 × 12 ÷ (40 × 52) ongeveer €17,08 bruto per uur. Dat is een rekenkundig equivalent, geen uurloon van een loonstrook en geen gemeten gemiddelde. Gebruik hier niet de 38-urige cao-week, want dan deel je door een ander aantal uren dan het platform. Het CBS laat bovendien bepaalde verlofuren buiten het uurloon, dus ook die cijfers zijn niet gelijk te stellen. Het tarief dat een klant betaalt, is weer een ander getal.
Wat verdient een loodgieter per werkdag?
Bij een werkdag van 8 uur is het dagequivalent (€35.520 ÷ 2.080) × 8, dus ongeveer €136,62 bruto. Daarbij reken je met het ongeronde uurbedrag. Het is een rekenvoorbeeld: er bestaat geen wettelijk dagloon voor loodgieters, en het dagloon van het UWV bij een uitkering is iets heel anders. Deel een maandsalaris ook niet door dertig kalenderdagen. Ter context: het wettelijk minimumuurloon vanaf 21 jaar is sinds 1 juli 2026 €14,99 bruto.
Wat is het verschil tussen bruto- en nettosalaris van een loodgieter?
Netto is wat er na loonheffing en andere inhoudingen op je rekening komt, en dat kun je niet uit één gemiddeld brutobedrag afleiden. In 2026 geldt in box 1 voor wie 66 jaar of jonger is 35,75% tot €38.883, 37,56% daarboven tot €78.426 en 49,50% erboven. Dat zijn marginale tarieven, geen percentage dat je van je brutoloon aftrekt. Voor je nettoloon tellen ook je leeftijd of AOW-status, je belastbaar jaarloon, heffingskortingen, pensioenbijdrage en andere loonposten mee. Daarom noemen we hier geen nettobedrag.
Wat verdient een loodgieter per dienstverband?
Het dienstverband bepaalt welk cijfer past. Voor werknemers met een vast, tijdelijk of detacheringscontract toont Werkzoeken.nl aparte maandindicaties. Een zelfstandige heeft geen salaris maar omzet en winst, en een leerling met BBL zit daar weer tussenin. De tabel zegt niet welk contract beter betaalt: de verschillen zijn niet getoetst en de aantallen per groep zijn niet bekend.
| Dienstverband | Gemeld bruto maandbedrag | Uren / peildatum | Omvang subgroep | Waarschuwing |
| Vast contract | €2.955 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar | Indicatie voor een subgroep, zonder controle voor functie of ervaring |
| Tijdelijk contract | €3.115 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar | Geen bewijs van een meerbetaling voor tijdelijke contracten |
| Detachering | €3.105 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar | Loon van de medewerker, niet het tarief van het bureau |
| Leerwerktraject / BBL (gecombineerde categorie) | €2.545 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar | Geen wettelijk uniforme regeling; verschillende leerroutes in één cijfer |
Bron: Werkzoeken.nl, salarissnapshot. Eenheid: bruto euro per maand. Periode: bijgewerkt op 12 oktober 2026. De maandrij voor freelancers uit de bron is bewust weggelaten.
Wat verdient een loodgieter met een vast contract?
Vaste loodgieters zitten bij Werkzoeken.nl op €2.955 bruto per maand, vrijwel gelijk aan het totaalgemiddelde. Dat is een indicatie voor die subgroep en bewijst niet dat vast personeel minder verdient: aantallen en controlevariabelen ontbreken. Kijk bij een aanbod naar de contractduur (onbepaalde tijd), de afgesproken uren en het hele pakket aan voorwaarden, en reken zekerheid niet automatisch om in een lager loon.
Wat verdient een loodgieter met een tijdelijk contract?
Voor tijdelijke contracten meldt Werkzoeken.nl €3.115 bruto per maand. Dat betekent niet dat een tijdelijk contract meer oplevert, want hier is niets mee gecorrigeerd voor functie, ervaring of regio. Onderscheid ook een tijdelijk contract rechtstreeks bij een werkgever (bepaalde tijd) van een plaatsing via een bureau. Niet elke tijdelijke medewerker is een uitzendkracht.
Wat verdient een loodgieter via detachering?
Voor detachering staat er €3.105 bruto per maand. Bij detachering heb je een contract met een detacheringsbureau en werk je bij een inlener, dus kijk eerst wie je werkgever is en of de cao op jouw situatie van toepassing is. Het loon dat je krijgt, is iets anders dan het bedrag dat het bureau aan de inlener factureert. Van die factuur kun je je eigen loon niet afleiden.
Wat verdient een leerling-loodgieter tijdens een leerwerktraject?
Het bedrag van €2.545 is een gecombineerde categorie en beschrijft niet elke leerling. Een BBL-traject (beroepsbegeleidende leerweg) combineert werken en leren met een arbeidsovereenkomst. Een traineeship bij een bedrijf is weer iets anders, en bij BOL loop je stage, waarvoor je soms een stagevergoeding krijgt die geen salaris is. Je leeftijd, je leerroute en het aantal betaalde uren bepalen wat je verdient. Het wettelijk jeugdloon is niet zonder meer van toepassing op BBL. Wat je nodig hebt om aan zo’n traject te beginnen, leggen we op de pagina over de opleiding tot loodgieter uit.
Wat verdient een zelfstandig loodgieter of zzp’er?
Knab meldt voor 2026 een uurtarief van €57 voor zelfstandige loodgieters, bij 36 declarabele uren per week. Over 2025 noemt de enquête een omzet van €124.000 en een winst van €58.205. Dat zijn verschillende jaren en een andere meetmethode dan een salaris, dus er volgt geen netto maandloon uit. Of het tarief inclusief of exclusief btw is, staat niet duidelijk in het artikel, en hoeveel loodgieters de groep telt, wordt niet vermeld.
| Kengetal | Waarde | Jaar | Definitie / beperking |
| Uurtarief | €57 | 2026 | Btw-status niet duidelijk vermeld |
| Declarabele uren per week | 36 | 2026 | Gemiddelde uit de enquête |
| Omzet | €124.000 | 2025 | Alles wat is gefactureerd; geen inkomen |
| Winst | €58.205 | 2025 | Winst van het bedrijf; geen persoonlijk netto-inkomen |
Bron: Knab, enquête onder zelfstandigen (bijgewerkt op 3 april 2026). Eenheid: euro. Het aantal loodgieters in de steekproef is niet bekend.
Welke invloed heeft opleiding op het salaris van een loodgieter?
Een diploma laat zien welke opleiding je hebt gedaan en welk werk daarbij past, maar het zegt niet hoeveel je verdient. De salarisbron die we gebruiken geeft geen betrouwbare bandbreedtes per mbo-niveau, dus doen wij dat ook niet. Wat telt, is de functie die je uitoefent, en ervaring is een aparte factor. Een cao-salarisgroep laat zich ook niet omrekenen naar een mbo-niveau.
| MBO-niveau | Voorbeeld van een opleiding | Wat het aangeeft | Apart salarisgemiddelde beschikbaar? |
| 2 | Monteur werktuigkundige installaties | Basisberoepsopleiding | Nader onderzoek nodig |
| 3 | Eerste monteur woning (crebo 25835) | Vakopleiding | Nader onderzoek nodig |
| 4 | Technicus service en onderhoud werktuigkundige installaties | Middenkader- of specialistenopleiding, breder dan alleen loodgieterswerk | Nader onderzoek nodig |
Bron: KiesMBO en Rijksoverheid (mbo-niveaus). Het voorbeeld is een opleiding, geen vaststelling van elk loodgieterdiploma op dat niveau.
Wat verdient een loodgieter met een mbo-2-diploma?
Er is geen betrouwbaar salaris dat alleen bij een mbo-2-diploma hoort. Een voorbeeld van een opleiding op dit niveau is monteur werktuigkundige installaties, volgens KiesMBO een mbo-niveau-2-opleiding. Wat je verdient, hangt af van de functie in de vacature of de inschaling in de cao, niet van het diploma alleen. Daarom koppelen we er geen bedrag aan, en zeker niet het leerlingloon van een BBL-student.
Wat verdient een loodgieter met een mbo-3-diploma?
Ook voor mbo 3 is er geen betrouwbaar eigen salaris. Eerste monteur woning is een opleiding op niveau 3 (crebo 25835), maar het diploma bepaalt niet je inschaling. Pas als de functie of de cao-indeling bekend is, kun je er een salaris bij zoeken. Het diploma plaatst niet elke afgestudeerde automatisch in een leidinggevende loonschaal.
Wat verdient een loodgieter met een mbo-4-diploma?
Een salaris dat alleen bij mbo 4 hoort, is er niet. Technicus service en onderhoud werktuigkundige installaties is een opleiding op niveau 4, maar die is breder dan loodgieterswerk. Niet elke technicus is dus een loodgieter, en er bestaat geen vaste categorie van mbo-4-loodgieters. Zoek het salaris bij de functie die je daadwerkelijk krijgt.
Wat is het gemiddelde salaris van een loodgieter per leeftijd?
Een gemiddeld salaris per leeftijd voor loodgieters hebben we niet gevonden. Leeftijd bepaalt wel welk wettelijk minimumuurloon geldt, maar dat is een ondergrens en geen gemiddelde. Leeftijd zegt ook weinig over ervaring: iemand van 40 die van beroep wisselt, kan beginner zijn. Voor een leerling met BBL kan een ander loonschema gelden, dus pas de tabel daar niet zonder meer op toe.
Wettelijk minimumloon: ter context, geen gemiddelden voor loodgieters
| Leeftijd | Bruto uurminimum | Ingangsdatum | Reikwijdte |
| 18 jaar | €7,50 | 1 juli 2026 | Gewoon wettelijk minimumloon |
| 19 jaar | €8,99 | 1 juli 2026 | Gewoon wettelijk minimumloon |
| 20 jaar | €11,99 | 1 juli 2026 | Gewoon wettelijk minimumloon |
| 21 jaar en ouder | €14,99 | 1 juli 2026 | Gewoon wettelijk minimumloon |
Bron: Rijksoverheid, minimumloon 2026. Eenheid: bruto euro per uur. Controleer het schema voor BBL apart.
Hoe verschilt het salaris van een loodgieter per ervaringsniveau?
Werkzoeken.nl deelt loodgieters op werkervaring in drie groepen in: starter (minder dan 2 jaar), ervaren (3 tot 5 jaar) en expert (meer dan 5 jaar). De grenzen sluiten niet helemaal op elkaar aan: wat er gebeurt bij precies twee jaar of bij tussenstanden, maakt de bron niet duidelijk. Het zijn vergelijkingen tussen verschillende mensen en geen loopbaanverloop van één persoon, dus er volgt geen groeipercentage per ervaringsjaar uit. Expert is hier een label en geen beschermde titel.
| Label in de bron | Definitie van ervaring | Gemeld bruto maandbedrag | Kanttekening |
| Starter | Minder dan 2 jaar | €2.940 | Omvang van de groep niet bekend |
| Ervaren | 3 tot 5 jaar | €3.025 | Omvang van de groep niet bekend |
| Expert | Meer dan 5 jaar | €3.030 | Omvang van de groep niet bekend |
Bron: Werkzoeken.nl, salarissnapshot van 12 oktober 2026. Eenheid: bruto euro per maand, 40 uur per week.
Wat verdient een beginnend loodgieter per maand?
Een starter verdient volgens Werkzoeken.nl €2.940 bruto per maand. Dat is een indicatie voor mensen met minder dan twee jaar werkervaring in deze bron. Het is niet hetzelfde als een leerling in een BBL-traject, en je leeftijd bepaalt niet of je starter bent. Hoeveel waarnemingen er in deze groep zitten, is niet bekend. Een percentage per ervaringsjaar valt hier niet uit af te leiden.
Wat verdient een ervaren loodgieter per maand?
De groep met 3 tot 5 jaar ervaring zit op €3.025 bruto per maand. Het gaat alleen om deze ervaringsband en niet om iedereen die geen beginner meer is. Hoeveel mensen er in deze groep zitten, vermeldt de bron niet. Reken er daarom geen vast rendement per ervaringsjaar uit.
Wat verdient een zeer ervaren loodgieter per maand?
Voor loodgieters met meer dan 5 jaar ervaring noemt de bron €3.030 bruto per maand, €5 meer dan de ervaren groep. Dat verschil is te klein om iets uit af te leiden. Het label expert zegt ook niets over een certificaat of een gegarandeerde specialistentoeslag. Meer over de taken en specialisaties van een loodgieter lees je op een aparte pagina.
Hoe verschilt het salaris van een loodgieter per plaats in Nederland?
Een vergelijking per plaats werkt alleen als alles uit dezelfde bron en momentopname komt. De tabellen hieronder gebruiken daarom alleen Werkzoeken.nl, bruto per maand op basis van 40 uur. Verschillen kunnen komen door de werkgevers en functies in een regio en zijn geen bewezen locatiepremie. Rotterdam staat erbij omdat het bij onze regio hoort, niet omdat het de hoogste uitkomst zou zijn. Uit woonkosten, huizenprijzen of klantprijzen kun je geen lonen afleiden.
Wat verdient een loodgieter in verschillende Nederlandse steden?
Voor tien steden toont Werkzoeken.nl een eigen bedrag, hieronder op alfabet gezet. Dat is geen volledige ranglijst van Nederlandse steden: andere plaatsen hebben hier geen vergelijkbare waarde, en we vullen ze niet aan met provincie- of landelijke cijfers. Het aantal waarnemingen per stad is niet bekend, dus lees kleine verschillen niet als betekenisvol.
| Stad | Bruto maandbedrag volgens het platform | Uren / peildatum | Omvang steekproef |
| Amsterdam | €3.015 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Breda | €2.840 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Den Bosch | €2.880 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Den Haag | €2.735 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Eindhoven | €2.940 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Landsmeer | €2.750 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Rotterdam | €3.025 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Tilburg | €2.975 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Utrecht | €2.805 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
| Zwolle | €2.835 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | niet beschikbaar |
Bron: Werkzoeken.nl, salarissnapshot. Eenheid: bruto euro per maand. Periode: bijgewerkt op 12 oktober 2026; waarnemingsperiode per stad niet bekend.
Wat verdient een loodgieter per Nederlandse provincie?
Voor elf van de twaalf provincies toont de bron een bedrag, van €2.875 in Flevoland tot €3.000 in Drenthe. Voor Zuid-Holland staat er geen waarde in de bekeken tabel, en we schatten die niet in op basis van Rotterdam. Een provincie is ook niet de som van de steden uit de vorige tabel. Omdat de omvang van de groepen onbekend is, zeggen we niet dat Drenthe de best betalende provincie van het land is.
| Provincie | Gemeld bruto maandbedrag | Uren / datum | Dekking |
| Drenthe | €3.000 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Flevoland | €2.875 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Friesland (Fryslân) | €2.965 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Gelderland | €2.995 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Groningen | €2.920 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Limburg | €2.885 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Noord-Brabant | €2.975 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Noord-Holland | €2.985 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Overijssel | €2.890 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Utrecht | €2.960 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Zeeland | €2.880 | 40 uur per week; 12 oktober 2026 | Omvang niet beschikbaar |
| Zuid-Holland | niet beschikbaar | niet beschikbaar | Niet getoond in de bekeken tabel |
Bron: Werkzoeken.nl, salarissnapshot. Eenheid: bruto euro per maand. Periode: bijgewerkt op 12 oktober 2026.

Welke factoren beïnvloeden het salaris van een loodgieter?
Je salaris volgt uit een keten: de taken die je krijgt bepalen je functie en je inschaling, en de geldende afspraken zetten functie en werktijd om in loon. Opleidingen als monteur werktuigkundige installaties, eerste monteur woning en technicus service en onderhoud wijzen op verschillende werkterreinen, maar een vaste meerwaarde voor specialisatie is niet aangetoond. Daarom kunnen de gemiddelden uit dit artikel geen individueel salaris voorspellen.
Verdient een loodgieter meer door over te werken?
Soms wel, maar alleen onder de afspraken die voor jou gelden. In de cao Technisch Installatiebedrijf 2026 tot 2028 regelt artikel 42 hoe uren buiten je rooster worden vergoed. Of je dat in geld of in vrije tijd krijgt en welke uitzonderingen gelden, staat in de cao-tekst en je contract. Ga dus niet uit van een vast percentage, en tel vrije tijd niet mee als extra geld op je loonstrook.
Verdient een spoedloodgieter meer dan een loodgieter met reguliere werktijden?
Dat is niet aangetoond: we vonden geen vergelijking tussen spoed- en reguliere loodgieters met dezelfde functie en uren. Bij spoedwerkzaamheden van een loodgieter betaalt de klant een toeslag aan het bedrijf, en dat is geen loonopslag voor de werknemer. In de cao staan consignatie (beschikbaar zijn) en daadwerkelijk gewerkte oproepuren apart, onder andere in artikel 21a en artikel 42 lid 6. Of dat tot een hoger loon leidt, hangt af van je eigen afspraken.
Welke cao-afspraken en toeslagen bepalen de beloning van een loodgieter?
Controleer bij een concrete baan vier dingen: valt jouw werkgever onder de cao, welke functie-indeling past bij je echte taken, welke loontabel met welke ingangsdatum geldt, en welke toeslagen en regelingen erbij horen. De cao Technisch Installatiebedrijf loopt van 1 februari 2026 tot en met 31 januari 2028 en heeft loontabellen in artikel 33a tot en met 33d. Een functietitel alleen bepaalt je salarisgroep niet. Voor november 2026 staat een eenmalige bruto uitkering van €132 gepland voor wie dan in dienst is, met aparte regels voor deeltijd. Die betaling ligt nog in de toekomst en geldt alleen onder die voorwaarden. Voor vakantiegeld gelden aparte wettelijke regels met uitzonderingen. Kijk daarvoor bij de Rijksoverheid.
| Vraag | Waar controleer je dat? | Wat bewaar je? |
| Valt de werkgever en jouw functie onder de cao? | Werkingssfeer in de cao en je arbeidsovereenkomst | Contract en cao-tekst met datum |
| Welke functie-indeling past bij je werkelijke taken? | Functieomschrijving en de functie-indeling in de cao | Functieomschrijving en bevestiging van de inschaling |
| Welke loontabel en ingangsdatum gelden? | Artikel 33a tot en met 33d en je loonstrook | Loonstrook, loontabel met datum en betaalperiode |
| Wat geldt voor overwerk en consignatie? | Artikel 42, artikel 21a en artikel 42 lid 6, plus je contract | Schriftelijke afspraken en urenregistratie |
| Welke andere voorwaarden zijn er, zoals de eenmalige uitkering? | Artikel 41a en je contract | Contract en bevestiging van uitbetaling |
Bron: cao Technisch Installatiebedrijf 2026 tot 2028 (versie van 30 april 2026) en FNV. Controleer altijd of de cao op jouw situatie van toepassing is.
Waarom verschillen salarisgegevens voor loodgieters per bron?
De bronnen meten niet hetzelfde. Werkzoeken.nl noemt een gemiddelde uit salarisgegevens bij een 40-urige week, bijgewerkt op 12 oktober 2026. Indeed schat het basissalaris uit vacatures van de afgelopen 36 maanden, bijgewerkt op 21 september 2026. Het CBS publiceert een landelijke mediaan van het uurloon over alle beroepen, voor 2025 en nog voorlopig. Gemiddelde en mediaan, vacature en loonstrook, en updatedatum en waarnemingsperiode verschillen allemaal. Hoeveel elk daarvan uitmaakt, is niet te berekenen. Een aannemelijke oorzaak is nog geen berekende verklaring.
Is loodgieter een goedbetaald beroep in Nederland?
Dat hangt af van waarmee je vergelijkt. Het CBS meldt een landelijke mediaan van €26,90 bruto per uur over 2025 (voorlopig), maar dat is een mediaan over alle beroepen met een eigen definitie van gewerkte uren, en geen cijfer voor loodgieters. Zet je dat naast een platformgemiddelde van 2026, dan vergelijk je twee verschillende dingen. Ook of het genoeg is, hangt af van je totale pakket en je uitgaven. Een eerlijke vergelijking vraagt dezelfde groep, hetzelfde jaar en dezelfde loondefinitie.
Verdient een zzp-loodgieter meer dan een loodgieter in loondienst?
Dat is niet aangetoond. De bedragen voor werknemers en de winst van ondernemers komen uit verschillende groepen en jaren, dus je kunt de ene niet van de andere aftrekken en het verschil een zzp-voordeel noemen. Een eerlijke vergelijking zet dezelfde periode, uren en voorwaarden naast elkaar. Een werknemer krijgt loon plus voorwaarden uit contract of cao, een zzp’er draagt kosten, onbetaalde uren en ondernemersrisico. De tabel laat zien welke onderdelen je naast elkaar moet leggen.
| Onderdeel | Werknemer | Zelfstandige | Behandeling in de vergelijking |
| Geld voor het werk | Bruto loon voor afgesproken uren | Omzet uit declarabele uren, na kosten winst | Vergelijk loon met winst vóór belasting, voor hetzelfde jaar en dezelfde uren |
| Vakantie en verlof | Vakantiegeld en vrije dagen via wet, contract of cao | Geen doorbetaling; zelf reserveren | Reken verlofdagen mee als gemist inkomen |
| Pensioen en arbeidsongeschiktheid | Kan via werkgever of cao geregeld zijn | Zelf regelen en betalen | Apart opnemen, niet automatisch als bedrijfskosten |
| Bedrijfskosten | Meestal voor rekening van de werkgever | Zelf: voertuig, gereedschap, verzekeringen | Aftrekken van de omzet om winst te krijgen |
| Niet-declarabele uren | Betaalde uren, ook zonder klantwerk | Administratie, offertes en reistijd zijn onbetaald | Meetellen in de totale werktijd |
| Belastingpositie | Loonheffing via de werkgever | Inkomstenbelasting en Zvw na aftrekposten, individueel | Niet vergelijken zonder persoonlijke berekening |
Bron: Knab, cao Technisch Installatiebedrijf 2026 tot 2028 en KVK. De tabel toont categorieën en geen waardering in euro’s.

Wat is het verschil tussen uurtarief, omzet en winst?
Een uurtarief is wat je een klant in rekening brengt voor je tijd, omzet is alles wat je factureert en winst is wat overblijft na bedrijfskosten. Tarief maal declarabele uren, plus eventuele andere verkopen, geeft omzet. Omzet min kosten geeft winst vóór inkomstenbelasting. Btw die je aan klanten rekent, houd je niet voor jezelf: die verreken je apart, en betaalde btw trek je onder voorwaarden in de regel af. Doorberekende materialen verhogen de omzet zonder dat je er persoonlijk evenveel aan overhoudt. Een factuur is dus geen inkomen, want de rekening van een klant dekt meer dan wat de loodgieter zelf verdient. Meer over de kosten van loodgieterswerk vind je op een aparte pagina.
Welke bedrijfskosten verlagen de winst van een zzp-loodgieter?
Volgens de tariefberekening van de KVK tellen bij je winst bedrijfsauto en reiskosten, gereedschap, materialen, administratie en software en zakelijke verzekeringen mee. Grote aankopen als gereedschap of een bus schrijf je af over meerdere jaren. Trek je ze zowel in één keer als via afschrijving af, dan tel je dubbel. Een pensioen of arbeidsongeschiktheidsverzekering voor jezelf is een privévoorziening en hoort niet automatisch bij de bedrijfskosten. Btw die je terugkrijgt, hoort niet in de kosten.
| Categorie | Effect op winst of beschikbaar geld | Benodigde invoer |
| Voertuig en reiskosten | Verlaagt de winst | Kilometers, brandstof, onderhoud en afschrijving, zonder terugvraagbare btw |
| Gereedschap en apparatuur (afschrijving) | Verlaagt de winst per jaar via afschrijving; de aankoop zelf kost wel in één keer geld | Aanschafbedrag, gebruiksduur en restwaarde |
| Materialen | Verlaagt de winst; doorberekening zit in de omzet | Inkoop zonder terugvraagbare btw |
| Administratie en software | Verlaagt de winst | Abonnementen en boekhoudkosten |
| Zakelijke verzekering | Verlaagt de winst | Premies |
| Apart: privépensioen en arbeidsongeschiktheidsverzekering | Verlaagt het beschikbare geld, niet automatisch de winst | Gekozen premies en je persoonlijke fiscale behandeling |
Bron: KVK en Belastingdienst. Er zijn bewust geen vaste bedragen in euro’s opgenomen.
Wat houdt een zzp-loodgieter over na kosten en belasting?
Een rekenvoorbeeld laat zien hoe een tarief in winst verandert. Stel dat een zzp’er €60 per uur exclusief btw rekent, 30 uur per week factureert en 46 weken per jaar werkt. Dat is €82.800 omzet uit arbeid. Met €24.000 bedrijfskosten per jaar (zonder terugvraagbare btw) blijft €58.800 winst vóór belasting over, ongeveer €4.900 per maand. Alle cijfers zijn verzonnen voor dit voorbeeld. De week telt 40 werkuren, waarvan 10 niet declarabel zijn, en zes weken leveren geen omzet op. Het is geen gemiddeld inkomen en geen vast maandloon.

Illustratie: een bedrijfsresultaat, geen gemiddeld inkomen (hypothetisch scenario)
| Invoer / uitkomst | Formule of aanname | Bedrag / behandeling |
| Uurtarief exclusief btw | Aanname | €60 |
| Declarabele uren per week | Aanname | 30 |
| Werkweken met omzet per jaar | Aanname: 40 werkuren per week, zes weken zonder omzet | 46 |
| Omzet uit arbeid | €60 × 30 × 46 | €82.800 |
| Bedrijfskosten per jaar | Aanname: inclusief afschrijving, zonder terugvraagbare btw, zonder privépensioen, arbeidsongeschiktheidsverzekering of inkomstenbelasting | €24.000 |
| Winst vóór persoonlijke belasting | €82.800 − €24.000 | €58.800 |
| Gelijkgetrokken per maand | €58.800 ÷ 12 | €4.900 |
| Netto persoonlijk inkomen | Hangt af van individuele belasting en voorzieningen | Niet berekend |
Bron: eigen rekenvoorbeeld met aannames, gebaseerd op de uitgangspunten van KVK en Belastingdienst. Eenheid: euro per jaar, tenzij anders vermeld. Periode: hypothetisch jaar.
Een algemeen nettobedrag valt niet vast te stellen. Van winst naar wat je kunt besteden loopt de keten via fiscale aanpassingen, aftrekposten en vrijstellingen naar belastbare winst. Daarover betaal je inkomstenbelasting en premies, min heffingskortingen. Apart daarvan komt de inkomensafhankelijke bijdrage Zvw, en daarna je privévoorzieningen. Je hebt daarvoor nodig: je leeftijd of AOW-status, andere inkomsten, je fiscale status als ondernemer en je recht op aftrekposten, je heffingskortingen, de Zvw-grondslag en je pensioen- en arbeidsongeschiktheidsregelingen. Zonder die gegevens blijft het bij een rekenvoorbeeld. Vergelijk loondienst en zelfstandig werken dus op het hele pakket, niet op de factuur.